Implantologia

Implantologia to dziedzina stomatologii polegająca na odbudowaniu protetycznym brakujących zębów przy pomocy śrub wkręconych w kość, czyli implantów stomatologicznych.

Pierwsze wzmianki o stosowaniu w ustach czegoś na kształt implantów natrafić można w historii Cywilizacji Majów.

Od lat 50-tych XX wieku szukano rozwiązania pozwalającego umieszczać  w tkance kostnej metalowe elementy które służyłby do zamocowania koron protetycznych bądź protez zębowych. Próbowano zastosować różne stopy metali ale bez powodzenia.

Dopiero w 1965 roku profesor Per-Ingvar Brånemark dzięki przypadkowi zastosował do tego celu materiał o nazwie tytan. Materiał ten stosowany jest do produkcji implantów po dzień dzisiejszy. Czysty tytan jest kruchy i dlatego w medycynie stosuje się stopy tytanu, w których zawartość tytanu i dodatkowych pierwiastków odpowiedzialnych m.in za wzmocnienie jego wytrzymałości określają normy CE.

Dla ciekawych link do strony z informacjami o tytanie.

To właśnie tytan jest materiałem o doskonałej osteointegracji czyli właściwości pozwalającej na jego wgojenie po implantacji i połączenie z kością. O ile stopy tytanu zmieniły się niewiele w ciągu kilkudziesięciu lat zastosowania w medycynie, to bardzo zmieniły się przez wszystkie lata same implanty stomatologiczne. Powierzchnia kontaktu z kością pierwszych implantów gładka i wypolerowana jak lustro. Wraz z postępem wiedzy na temat osteointegracji tytanu z kością ulegała ona zmianom. Implanty były fabrycznie kolejno piaskowane, później wprowadzono wytrawianie specjalnymi kwasami. Dziś powierzchnia większości systemów implantologicznych określana jest jako tzw. powierzchnia aktywna SLA. Jej chropowatość, hydrofilność przyspiesza proces osteointegracji czyli łączenia implantu z kością.

Obecnie na świecie jest prawie niezliczona liczba systemów implantologicznych, a same implanty zębowe różnią się kształtem, wielkością czy też rodzajem powierzchni zewnętrznej mającej bezpośredni kontakt z kością. Inne implanty zastosujemy w przypadku wygojonej kości a inne bezpośrednio po usunięciu zęba. Wiele firm medycznych produkujących  implanty dentystyczne produkuje również implanty dla innych dziedzin medycyny np. endoprotezy stawów biodrowych,  endoprotez stawów kolanowych.

Nie ma współczesnej implantologii bez właściwego planowania. W naszej praktyce do badań wykonywanych przed zabiegiem implantacji czyli wszczepienia implantu należy tomografia komputerowa. Wykonywana jest ZAWSZE, bez względu na to, czy planowane jest wszczepienie implantu w „łatwe miejsce„, czy w przypadku większych zabiegów połączonych z regeneracją tkanki kostnej przy pomocy preparatów odbudowujących utraconą z wiekiem lub pourazowo kość. Tomografia umożliwia obejrzenie miejsca planowanego zabiegu w trzech wymiarach a nawet wszczepienie wirtualnych implantów co z kolei pozwala na przygotowanie właściwych implantów do rzeczywistego zabiegu implantacji u prawdziwego pacjenta.

Im dokładniejsze będzie planowanie i przygotowanie zabiegu wszczepienia implantu, tym bardziej zabieg ten staje się przewidywalny. Praktyka Dentystyczna KAdent posiada na miejscu tomograf stomatologiczny Carestream 8100 3D pracujący w technologii tomografii stożkowej CBCT. Więcej informacji w zakładce RTG.

 

Zabiegi implantologiczne w Praktyce Dentystycznej KAdent wykonuje dr  n med Adam Kozłowski który jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz International Congress of Oral Implantologists (ICOI)

psi logo duze

dgoi 1

 

 

Wszczepienie implantu w ogólnym zarysie na przykładzie implantów firmy Osstem.

Zabieg implantacji

W sytuacji gdy w szczęce brak jest kości która jest niezbędna do umieszczenia tam implantu trzeba wykonać zabieg o nazwie Sinus Lift czyli podniesienia dna zatoki szczękowej celem zwiększenia objętości kości.

Zabieg Sinus Lift

Natomiast kiedy ubytek kości jest powierzchniowy  i stwarza on problem funkcjonalno estetyczny można odbudować kość stosując metodę augmentacji przykrywając biomateriał specjalną siatką tytanową.

Regeneracja kości